top of page

רקע

הגלובליזציה ורשתות התקשורת הפרושות בעולם, מאפשרות הכרה של ידע רב ושאיפה עולמית לאיכות חיים, בריאות ,אושר. תנועת הרוחניות והמודעות המערבית תורמת רבות לקידום של הרווחה בעולם. המנטלית והפיזית.

חוקרים, אנשי מדע ורוח שוקדים רבות על קידום גישות ודרכי עבודה המתאימים להשגת מטרות אלו.

מתמודדים עם מחלות ומשברים בחיים, מחפשים תשובות חדשות וכלים אשר יסייעו להם בריפוי. רבים מוצאים מענה בעולם הרוחני-המדעי המערבי.

 

ארגון הבריאות העולמי הכיר במימד הרוחני, כמימד הרביעי של הבריאות בנוסף לפיזי, המנטלי והחברתי. ובכך צועד בעקבות התפיסה ההוליסטית של הבריאות. בעוד ישנם יחסי גומלין בין המימד הרוחני לשאר המימדים של החוויה האנושית, מימד זה כולל איכויות ייחודיות ונבחנות הנשענות על גופי ידע נרחבים, הן ממסורות עתיקות והן מתגליות חדשניות במדעי הרפואה והתודעה.

העיסוק ברוחניות ושילובה כחלק ממערך הטיפול בתחום הבריאות הפיזית והנפשית מצריך לימוד מקצועי של תאוריות בתחום, מיומנויות וכלים יישומיים (גוף-נפש-רוח) בנוסף להתנסות מודרכת בשדה.

 

 

סיוע הוליסטי

הסיוע ההוליסטי הינה פרקטיקה הנשענת על התאוריה ההוליסטית.

הראשון שתבע את המושג היה יאן ק. סמאץ שטען בספרו Holism and Evolution 1926, בו הוא מניח עקרון בסיסי, כי היקום הוא שלמות אחת המתפתחת לאורך עידנים של זמן קוסמי, ויוצרת תנאים בהם החיים יכולים להיווצר.

סמאץ דיבר על תכונת "השלם הגדול מסכום חלקיו", הצביע על שלמות האדם כאחדות של גוף, נפש ורוח ועל מימדיו כמשפיעים, מושפעים וחותרים לאיזון פנימי שבין אוניברסליות לאינדיבידואציה. "השלם גדול מחלקיו" יאמרו המדענים הרוחניים של העת החדשה, מכיוון שהוא יוצר תבנית נושאת משמעות גדולה מחלק זה או אחר. וכן, מכיוון שתבנית זו מגיחה מתוך שדה אינסופי של אפשרויות : שדה אחדותי, תודעתי, קוואנטי.

רעיונות ושיטות אלו מבססות את הסיוע ההוליסטי ואת המודל הדינמו-הוליסטי DHM המארגן גישות אלו באמצעות ששת  מימדי הקיום של האדם הפיזי, הרגשי, המנטלי, החברתי האקו-סביבתי והרוחני. מימדים אלה הם הממצבים את איכות חייו ובריאותו.

ניתן לסייע לאדם בהתמודדות עם משברים במעגל החיים והמוות ואתגריהם בעזרת הכלים והמיומנויות אשר מקורם הן בדיסיפלינות הרוחניות והרפואה האינטגרטיבית, והן במיומנויות הביו-פסיכו-סוציאליות הפורמליות.

 

מטרת התכנית:

מטרה מרכזית בתכנית הינה: יצירת שינויים בחיים. הידע והתרגול של הכלים ההוליסטיים פותחים קשת גדולה של אפשרויות ומציאויות חיים חדשות.  

תכנית זו נועדה לתת מענה לצורך להעמיק את הידע והמיומנויות בתחום ההוליזם והריפוי האנרגטי, להכיר וללמוד מודלים וכלים חדשניים של גוף-נפש-רוח, עבור ההתפתחות העצמית וסיוע לאחרים. בכך לתת מענה אינטגראלי והוליסטי במצבי חיים שונים.

 

נושאי התכנית:

נלמד המשגה מקצועית ויישומית של רוחניות והוליזם בהקשר לעבודה בתחום הבריאות דרך עבודה חווייתית ברמה אישית, קבוצתית ואקו-סביבתית. הלימודים בתכנית כוללים:

א. התערבויות ייחודיות המתבססות על מודלים רוחניים כגון מדיטציות, טקסים, הקשבה אינטואיטיבית, נוכחות וחמלה, תשאול הוליסטי, תרגולים רוחניים, הכרת תודעה גבוהה ועוד.

 

ב. התייחסות רוחנית סמלית ומעודנת להתערבויות פסיכו-סוציאליות מוכרות כגון דימיון אקטיבי, מודרך ומונחה, טכניקות הרפיה, התערבויות ממוקדות משמעות, הבעה יצירתית, עבודה בהשראה גשטאלטיסטית ויונגיאנית, דיאלוג עם הדמות.

 

ג. הרחבת השיח עם הזולת, כגון דיאלוג בובריאני, I-THOU. הקשבה מעמיקה ומודעות. הכרת השפה האישית \ הפנימית , הגדלת ההבנה והאחווה , ברמה אישית והחברתית.

הלימוד יפגיש  את המשתתפים עם גופי ידע מתחום הרוחניות המערבית המשלבת רוח ומדע, איזון וריפוי אנרגטי, מפסיכולוגית המעמקים של יונג ומגשטאלט, פסיכולוגיה בודהיסטית, נתנסה בגישות של מינדפולנס, של חמלה עצמית וחמלה אוניברסלית, דרכי ריפוי רב תרבותיות, שיטות קוגניטיביות ושינוי דפוסי חשיבה וגישות לחיים, המודל הדינמו-הוליסטי.

 

עבודת שדה והדרכה

כניסתם של התחומים החדשים לשדה הסיוע לאדם, הבריאות ההוליסטית והרוחניות נותנת בידנו כלים ושיטות חדשות לעזרה עצמית ולזולת. התנסויות בחיים אשר כבני אדם נתקלים בהם: תקופות משבר וצמתים, התמודדות עם מחלה ומוות, עבודה עם האדם החולה ועם המשפחה, תמיכה באיכות החיים, התפתחות וצמיחה. לשם כך יעשו המשתתפים פרקטיקום ויקבלו  הדרכה שוטפת על היישום של הגישות והכלים הנלמדים בתכנית.  

 

למי מיועד הקורס

מיועד לכל מי שעניין לו בדרכי העבודה החדשות ביותר בתחום התפתחות התודעה והאדם. אנשי מקצועות הטיפול באדם, טיפול עצמי לזולת.

שכר לימוד: 12,500 ש"ח לשנה (אפשרות לפרישה עד 12 תשלומים)

 

תכנית דו-שנתית: ימי חמישי מ 10:00 עד 15:00 (7 שעות אקדמאיות)   סה"כ: 48 מפגשים. הלימודים מתקיימים בזיכרון יעקב

הקבלה מותנית במפגש אישי

Thanks! Message sent.

דבורה רייכר ​draicher@gmail.com 054-6306436
bottom of page